BudownictwoNaturalne.info.pl

Domek Hobbita, czyli Polska Hobbitówa

Zaokrąglone drzwi, okrągłe okna, a przede wszystkim dach porośnięty trawą. Czy wiecie o czym mowa? Oczywiście o domku Hobbita 🙂

Pan Bogdan Pękalski wybudował koło Krzywczy w woj. podkarpackim pierwszy w Polsce domek Hobbita, tak zwaną Hobbitówkę. Znajduje się on zaledwie 20km od Przemyśla.

Miejsce, w którym powstał domek jest magiczne, położone na wzniesieniu góry, przy skraju lasu. Wprawdzie niedaleko głównej drogi, ale nie ma szans, aby przypadkowo tutaj trafić. Natomiast ten kto dostanie choćby niewielką wskazówkę, dojdzie tu bez problemu.

Pomysł sprzed wielu lat

Zawsze marzyłem, aby zrobić w lesie coś takiego dzikiego, nietypowego. Oglądałem “Władcę Pierścieni” z ładnymi domkami hobbitów. Wtedy pomyślałem, o, ja muszą mieć taki domek. Ta działka nadaje się idealnie na tego typu architekturę – mówi pan Bogdan.

hobbitowa_5

źródło zdjęcia: www.hobbitowa.pl

Pan Bogdan pracuje jako projektant ogrodów i wnętrz. Mówi o sobie, że jest człowiekiem nie z tej bajki i czasami bywa nie rozumiany przez sąsiedzkie otoczenie. Domek Hobbita (jak sam podkreśla) jest sprawdzianem jego twórczych możliwości, co potwierdza jego artystyczny talent.

Zaczynając od początku

Cała inwestycja położona jest na mocno nachylonej działce o pow. 50 arów nieużytków. Budowę Pan Bogdan rozpoczął od posadzenia wierzby, a właściwie grubych słupów wierzbowych, które po pewnym czasie przyjęły się i ukorzeniły. Stanowią one solidną podporę budynku. Konstrukcja nośna wykonana została z drewna sosnowego.

Początkowo chatę miałem robić ze słomy, z kostki. Jednak z niej wykonany jest tylko dach. Co do ścian, to pojawiłby się problem ze wstawieniem ogromnych okien. A chciałem je mieć, bo są sporym walorem tego domu – opowiada budowniczy.

Ściany zewnętrzne i zewnętrzne zostały pokryte słomą i tynkiem glinianym. Woda pozyskiwana jest z studni, zaś prąd pozyskiwany jest z agregatu, który zasila oświetlenie ledowe wewnątrz budynku lub inne urządzenia nie wymagające zbyt wysokiej mocy. Budynek został zaopatrzony w duże owalne okna doświetlające jego wnętrze oraz nadające mu przyjemnego i bajkowego charakteru.

hobbitowa_4

źródło zdjęcia: www.hobbitowa.pl

Warty podkreślenia jest fakt, że budynek został zbudowany niemal w całości z naturalnych materiałów. Przy domu znajduje się tętniący życiem ogród, a poniżej niego oczko wodne. W ogrodzie jest duży stół obiadowy wraz z umieszczonym w ziemi piecem chlebowym, warzywniakiem i zielnikiem. Dokoła rozpościerają się wzgórza z widokiem na San.

W okolicy domku Hobbita

W domku nie brakuje glinianego kominka, a amatorzy gotowania znajdą wyposażony aneks kuchenny z tradycyjną glinianą kuchnią z fajerkami i bradrurą. Pan Bogdan dla swoich gości przygotował również dwie klimatyczne dwuosobowe sypialnie oraz kamienno-glinianą łazienkę z ceglanym prysznicem.

hobbitowa_2

źródło zdjęcia: www.hobbitowa.pl

Atutami tego miejsca jest przede wszystkim możliwość wypoczynku w domku Hobbita. Jest tu przede wszystkim bardzo bogata fauna i flora, ścieżki edukacyjne oraz wielokulturowa historia tych terenów.

Hobbitówa zrodziła się z marzeń i olbrzymiej pasji Pana Bogadana. Otoczona wzgórzami i zielenią, swoją wyjątkową architekturą i niepowtarzalnym mikroklimatem potrafi oczarować nie tylko miłośników budownictwa naturalnego.

Hobbitówa to idealne miejsce dla zmęczonych codzienną gonitwą poszukiwaczy przygód i niecodziennych inspiracji.

Oficjalna strona miejsca: www.hobbitowa.pl


Jeśli interesuje Cię naturalne budownictwo, tynki gliniane i wapienne oraz inne usługi, doradztwo i wykonanie – koniecznie odwiedź stronę GlinoDom.pl 


Stowarzyszenie FREEDOM

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM to organizacja pozarządowa działająca od 2006r. której głównym celem jest jest ochrona Ziemi, z zachowaniem i odtworzeniem naturalnego środowiska życia roślin i zwierząt jak również działalność kulturalno–artystyczna. Więcej informacji na temat FREEDOMu znajdziesz na www.sfreedom.org

LEAVE A REPLY

Your email address will not be published. Required fields are marked ( required )

5 + = 7

Reklama

Newsletter

Zamów nasz bezpłatny newsletter i dołącz grona pasjonatów budownictwa naturalnego.

Kontakt

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM

www.sfreedom.org