BudownictwoNaturalne.info.pl

Wszystko o tynkach wapiennych

Wapno jest jednym z najchętniej stosowanych materiałów tradycyjnych we współczesnym budownictwie, a o jego zaletach rozprawiają nie tylko miłośnicy ekologii i naturalnych rozwiązań dla domu. To uniwersalne tworzywo jest między innymi głównym składnikiem tynków wapiennych – doskonałej alternatywy dla stosowanych powszechnie zapraw tynkarskich. Tynk wapienny kupić można w niemal gotowej formie, którą wystarczy jedynie rozrobić z wodą lub przygotować samemu z podstawowych materiałów, takich jak wapno gaszone, woda oraz kruszywo o odpowiedniej granulacji.

Wapno – materiał znany od wieków

Wapno to materiał, który cieszy się ogromną popularnością od wielu wieków. Na terenie Europy tynki wapienne stosowane były już w starożytnej Grecji oraz starożytnym Rzymie. Różniły się one ilością warstw, które pokrywały ściany, jednak bez wątpienia zarówno Grecy, jak i Rzymianie wyjątkowo cenili sobie ten uniwersalny materiał. Najbardziej podstawową recepturę przygotowania tynku wapiennego opisał w swym dziele słynny pisarz Rzymski Witruwiusz. Również na terenach Polski tynki wapienne znane były od dawna i bardzo chętnie stosowane w budownictwie różnego typu.

Tynk uniwersalny

Tynki wapienne cenione są między innymi za swoją wyjątkową uniwersalność. Jedną z cech, która wyróżnia je na tle innych rozwiązań tynkarskich jest to, że możliwe jest zastosowanie ich tak wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Wiele osób podkreśla, że można położyć je zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i tych o dużej wilgotności, takich jak łazienka czy kuchnia. Oprócz tego istotnym plusem tynków wapiennych jest również możliwość zastosowania ich na wielu różnych podłożach. Tynki tego typu kładzie się więc na ścianach z cegły, bloczków betonowych, gipsu, drewna, na płyty kartonowo-gipsowe i inne powierzchnie.
Co istotne, wapno jest materiałem, który nadaje tynkom sprężystości, dzięki czemu są one zdolne do odkształceń, dostosowując się do podłoża, na którym są położone. Ma to szczególne znaczenie w przypadku murów, na które działa temperatura oraz wilgotność otoczenia.

Naturalnie zdrowe

Tynki wapienne to rozwiązanie dla osób, które szczególnie cenią sobie w swoim otoczeniu rozwiązania naturalne i zdrowe. Do tego rodzaju pokrycia ścian używane są jedynie naturalne materiały i w przeciwieństwie do wielu innych zapraw tynkarskich, nie jest konieczne stosowanie żadnych dodatkowych środków chemicznych, które poprawiłyby przyczepność tynku do podłoża.
Wapno naturalnie zapobiega także rozwijaniu się grzybów oraz pleśni, ponieważ wykazuje się wysoką alkalicznością. Dzięki doskonałej regulacji poziomu wilgotności w pomieszczeniu, tynki gliniane polecane są szczególnie alergikom oraz osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego, między innymi astmę.

Wysoka odporność

To jednak wciąż nie jedyne zalety wapiennych tynków. Ci którzy już mają je na swoich ścianach potwierdzają, że są one wyjątkowo odporne. Przede wszystkim często podkreśla się ich wyjątkową zdolność do samoistnego wypełniania minimalnych pęknięć. Dzięki zastosowaniu wapnia tynki są sprężyste i odznaczają się wysoką paroprzepuszczalnością.

Wygląd się liczy!

Ta tradycyjna zaprawa tynkarska stanowić może także prawdziwą gratkę dla wszystkich, dla których szczególnie liczą się względy estetyczne, gdyż daje ona naprawdę szerokie pole do popisu. Przede wszystkim tynki wapienne umożliwiają tworzenie ciekawych faktur. Mamy możliwość pokrycia ściany zarówno idealnie gładką powierzchnią, jak również obfitującą w zawiłe wzory i zdobienia. Dodatkowe możliwości daje także zastosowanie kruszywa o większej granulacji oraz pigmentu. Szczególnie w tym przypadku poleca się pigmenty naturalne, występujące w szerokiej gamie intensywnych, ziemistych kolorów.

Wśród tej ogromnej ilości zalet warto wreszcie podkreślić, że tynki wapienne wykonać można samodzielnie, a praca z nimi jest łatwiejsza niż pokrywanie ścian innym rodzajem tynku, gdyż wysychają one stosunkowo wolno. Gotowe mieszanki tynkarskie to szerokie spektrum możliwości, jednak zaprawa przygotowana samodzielnie odkrywa przed nami jeszcze większe pole do twórczego działania.


Jeśli interesuje Cię naturalne budownictwo, tynki gliniane i wapienne oraz inne usługi, doradztwo i wykonanie – koniecznie odwiedź stronę GlinoDom.pl 


LEAVE A REPLY

Your email address will not be published. Required fields are marked ( required )

36 − 35 =

Reklama

Newsletter

Zamów nasz bezpłatny newsletter i dołącz grona pasjonatów budownictwa naturalnego.

Kontakt

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM

www.sfreedom.org