BudownictwoNaturalne.info.pl

Tadelakt – Marokański tynk wapienny

Tynki gliniane mają jeden mankament, są nieodporne na wodę, w rezultacie nie najlepiej sprawdzają się w przestrzeniach, w których mamy do czynienia z wodą, w kuchni czy w łazience. W pomieszczeniach takich doskonale sprawdzi się jednak inny naturalny tyn: tadelakt, który posiada bardzo wysoką odporność na wodę, sprawdzi się nawet wewnątrz prysznicowej kabiny — jako alternatywa dla tradycyjnych płytek.

Tadelakt to szlachetny tynk wapienny sprowadzany z Maroko, gdzie wykorzystywany jest jako tynk ozdobny. Samo słowo tadelakt pochodzi od arabskiego czasownika „dellek” określającego czynność gładzenia, polerowania. Struktura tadelaktu właśnie po wypolerowaniu przypomina kamień o aksamitnym połysku. Tadelakt jest produktem w którego w skład wchodzą komponenty wyłącznie naturalne, nie zawiera środków konserwujących, ani szkodliwych substancji.

Tadelakt można także nakładać na łazienkową armaturę, a nawet na meble, dowolnie kształtując jego powierzchnię, z reguły stosujemy go na tynki wapienne i cementowo-wapienne. Inne powierzchnie nośne ścian powinny być najpierw przygotowane poprzez nałożenie warstwy takiego tynku. Przeznaczone pod tadelakt podłoże powinno być porowate, suche i czyste, a jeśli zachodzi taka potrzeba, wpierw je gruntujemy.

Tadelakt dostępny jest w postaci sproszkowanej. Rozrabia się go z wodą w podanych przez producenta proporcjach. Następnie przygotowaną masę należy odstawić na dobę. Po czym bezpośrednio przed rozpoczęciem pracy ponownie się go miesza. Tadelakt nie posiada zapachu, dostępny jest w kolorze białym, jednak dzięki barwnikom możemy zabarwić go na inne kolory. Z reguły tadelakt nakłada się w dwóch warstwach. Pierwsza starannie wygładzona o grubości 2-3 mm oraz druga nakładana po zupełnym wyschnięciu (około 12-24h). Druga, docelowa warstwa 1-3 mm, po nałożeniu gładzona jest pacą. W trakcie polerowania powierzchnię tynku należy zraszać. Możemy tynkowi nadać także inną fakturę np. spękaną. Następnie po częściowym przeschnięciu ściany impregnujemy ją gąbką, nanosząc mydło oliwkowe lub malarskie rozcieńczone z wodą. Po wyschnięciu tak impregnatu tynk ponownie polerujemy.

W pomieszczeniu, w którym rozpoczynamy pracę z tadelaktem, należy wyłączyć ogrzewanie i ograniczyć możliwość bezpośredniego działania promieni słonecznych. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być także niższa niż 5 stopni C.

Dalsze użytkowanie ogranicza się do powtarzanych średnio co dwa miesiące zabiegów przemywania szarym mydłem i polerowania.

Więcej na temat Tadektu będziemy pisać  w najbliższej czasie zatem zapraszamy do polubienia nas na naszym FB i odwiedzania naszego portalu.


Jeśli interesuje Cię naturalne budownictwo, tynki gliniane i wapienne oraz inne usługi, doradztwo i wykonanie – koniecznie odwiedź stronę GlinoDom.pl 


Tomasz Chuszcza

Lokalny dziennikarz prowadzący własną działalność gospodarczą. Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania fotograf i grafik. Pasjonat przyrody i budownictwa naturalnego. Prezes ruchu ekologicznego "VIRIDIS".

1 Comment

LEAVE A REPLY

Your email address will not be published. Required fields are marked ( required )

54 − 52 =

Reklama

Newsletter

Zamów nasz bezpłatny newsletter i dołącz grona pasjonatów budownictwa naturalnego.

Kontakt

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM

www.sfreedom.org