BudownictwoNaturalne.info.pl

Tynk gliniany – Dom w systemie strawbale

Latem 2018 r. na Podkarpaciu został zrealizowany projekt zewnętrznych i wewnętrznych tynków glinianych na ścianach domu rodzinnego. Projekt jest o tyle ciekawy od innych standardowych, że jego ściany zrobione są z kostek słomy pokrytych glinianym tynkiem.

Członek zarządu poważnej firmy z branży budowlanej jest właścicielem dużej nieruchomości zaprojektowanej w systemie naturalnego budownictwa. Konstrukcja ścian tego budynku zrobiona jest z kostek słomy i drewna. Więźba dachowa oparta jest na osobnej konstrukcji, pod którą wybudowany jest dom. Kolejną ciekawostką jest to, że dom właściwie nie posiada drewnianej konstrukcji szkieletowej, a kostki słomy łączą ze sobą drewniane kołki. Na tą chwilę dom jest jeszcze w realizacji projektu, a prace polegają głównie na wykończeniu jego wnętrza.

Jak zrodził się sam pomysł projektu?

Jako przedstawiciel branży budowlanej zgłębiał wiedzę na temat różnych sposobów budowania, a technika z wykorzystaniem kostek słomy budziła duże zainteresowanie. Decyzja o budowie takiego domu zapadła po obejrzeniu jednego z domów w tym systemie budownictwa. Budynek miał być nie tylko domem dla niego jego rodziny, ale również elementem edukacyjnym, przy którym poszerzył swoje doświadczenie w dziedzinie systemu budownictwa naturalnego.

Konstrukcja budynku

Ściany ze słomy oparte są na ścianach fundamentowych i żelbetowej ławie. Kostki słomy były układane wiązaniem wozówkowym przy użyciu drewnianych kołków. Ramy okien i drzwi zamocowane są na drewnianych stelażach osadzonych w słomianych ścianach. Zwieńczenia ścian zakotwione są do elementów nośnych dachu. Pokrycie dachowe i jego więźba opierają się na żelbetowych belkach, a filary na których spoczywa cała konstrukcja znajdują się na zewnątrz budynku. Sprawia to, że dach stanowi niejako osobny i niezależny od ścian i sufitów element budynku.

Słomiane ściany

Konstrukcja ścian oparta jest na technologii samonośnej. Do budowy ścian wykorzystano kostki słomy pszenżytniej. Taka słoma ma świetne właściwości. Ściany ze słomy sprawiają, że dom “oddycha“, jest ciepły i cichy, a przede wszystkim… zdrowy. Przed przystąpieniem do stawiania z niej ścian, kostki były odpowiednio przygotowane. Zadaniem było uzyskać zamierzony współczynnik termoprzepuszczalności ścian. Założeniem było, aby współczynnik przenikania ciepła dla ściany zewnętrznej wahał się będzie w granicach 0,12 do 0,15 W(m2•K). Aby osiągnąć takie parametry niezbędne było dodatkowe sprasowanie użytych kostek słomy. Wartość 100 kg/m3 to sugerowana w literaturze gęstość słomy.

W tynk tkwi sekret

Dlaczego tynki gliniane? Konwencjonalny tynk zniszczył by całą zamierzoną ideę. Dom miał być zdrowy i ekologiczny. Ilość budowlanej chemii ograniczona do minimum. Drugim powodem było to, że dom pokryty zwyczajnym tynkiem straciłby zdolność odprowadzania pary wodnej i wilgoci z wnętrza domu. Zdecydowano się na w pełni naturalne tynki gliniane. Nie zawierają żadnej chemii i zachowują świetne parametry higroskopijne.

Wynajęto w tym celu firmę budowlaną GlinoDom Budownictwo Naturalne, która jako jedna z niewielu zajmuje się w tego typu usługami. Ich praca dzieliła się na kilka etapów. Wstępnie przygotowano ściany pod dalsze prace. W pierwszej kolejności w odpowiedni sposób zagruntowano ściany. Właściwą mieszanką gliny pokryto porowatość wierzchniej warstwy słomy. Stworzyło to podkład pod kolejne warstwy tynku. Następnie wypełniono większe ubytki i nierówności ścian specjalną metodą. Kolejne prace polegały na maszynowym położeniu określonej ilości warstw glinianego tynku. Prace trwały postępowo. Każda naniesiona warstwa tynku była wcześniej przygotowywana pod kolejną i pozostawiona do wyschnięcia. W dwóch łazienkach na słomiane ściany nałożono tynki wapienne. W międzyczasie podjęto decyzję o zmianie barwy ścian domu. Aby uzyskać inny kolor wystarczy dobrać odpowiedni rodzaj gliny lub dodanie naturalnych pigmentów. Jest to ogromnym atutem tynków glinianych. Zbędne jest wtedy malowanie budynku, unikając tym samym dodatkowych kosztów. W tym projekcie posłużono się inną gliną w w swoim naturalnym kolorze. Glina zachowywała inną lepkość i skurczliwość przy wysychaniu. Konieczne było obrać na nowo proporcje mieszanki, aby uzyskać zamierzony efekt (struktura, lepkość, kurczliwość). Wyrównano powierzchnię ścian i naniesiono ostateczny tynk wykończeniowy. Kanty i rogi ścian formowano w łagodne łuki. Po nałożeniu ostatecznej powłoki, firma budowlana GlinoDom Budownictwo Naturalne przystąpiła do ręcznego zacierania tynku i skupiła się na końcowym efekcie wizualnym. Tynki gliniane zostały położone na zewnątrz i w środku budynku, łącznie 900 m².

Fotorelacja z realizacji projektu:

 

 

 


Jeśli interesuje Cię naturalne budownictwo, tynki gliniane i wapienne oraz inne usługi, doradztwo i wykonanie – koniecznie odwiedź stronę GlinoDom.pl 


LEAVE A REPLY

Your email address will not be published. Required fields are marked ( required )

79 + = 85

Reklama

Newsletter

Zamów nasz bezpłatny newsletter i dołącz grona pasjonatów budownictwa naturalnego.

Kontakt

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM

www.sfreedom.org