BudownictwoNaturalne.info.pl

Zielonym do góry- czyli żywe dachy

Choć zielone żywe dachy nie należą wciąż w Polsce do popularnych widoków, stanowią niezwykle interesujące rozwiązanie techniczne do zastosowania zarówno w ubogich w zieleń centrach miast, jak i poza nimi. Wprawdzie projektowanie i budowa zielonego dachu dla obiektów budowlanych wymaga specjalistycznej wiedzy. Możliwe są jednak i całkowicie amatorskie konstrukcje, stosowanie na różnego rodzaju obiektach małej architektury, altanach, grillach, itp.

Poza niekwestionowanymi względami estetycznymi zielone dachy posiadają wiele zalet ekologicznych, ekonomicznych a także społecznych. Konstrukcje tego typu pozytywnie wpływają na jakość powietrza, filtrują wody opadowe i zapewniają ich retencję, wpływają na utrzymanie i wzrost lokalnej bioróżnorodności, przeciwdziałają tworzeniu się tzw. śródmiejskich wysp ciepła, tłumią hałas, a także m.in. zapewniają pożądaną izolację termiczną wnętrz.

Rodzaje zielonych dachów ze względu na konstrukcje dzielimy na dachy systemowe oraz niesystemowe. Dachy systemowe obejmują gotowe rozwiązania techniczne opracowane i wyprodukowane przez producenta. Z kolei dachy niesystemowe projektowane są najczęściej indywidualnie (również amatorsko), stanowią kompilację komponentów w postaci warstw pochodzących od różnych dostawców, z których żaden z nich nie będzie ponosił odpowiedzialności za działanie indywidualnie opracowanego systemu, a więc bez gwarancji jego właściwego działania. Dachy systemowe, choć droższe w realizacji, zapewniają większe bezpieczeństwo gwarancyjne w przypadku ujawnienia się wady.

Innym istotnym podziałem zielonych dachów jest także ten ze względu na stopień ich nachylenia. Tu rozróżniamy dachy płaskie (do 10º), skośne (10-25º), i strome (powyżej 25º). Różnią się one stosowanymi technologiami wynikającego przede wszystkim z konieczności zapobiegania erozji wodnej i wietrznej w przypadku dachów o wyższym nachyleniu.

Inny istotny podział zielonych dachów to dachy ekstensywne i intensywne. Dachy ekstensywne posiadają cieńsza warstwę gruntu, a co za tym idzie znacznie większe ograniczenia w doborze gatunków roślin. W zasadzie są to dachy niewymagające zabiegów pielęgnacyjnych w trakcie użytkowania (mogą wymagać koszenia lub pielenia), ponadto pozbawione są innych funkcji użytkowych. Dachy intensywne o większej warstwie gruntu (co przekłada się oczywiście na wagę) mają znacznie szersze możliwości gospodarowania przestrzenią i kształtowania szaty roślinnej. Mogą pełnić funkcje użytkowe i rekreacyjne. Wymagają wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych jak tradycyjne ogrody, nieodzowny będzie także specjalny systemu nawadniania. Warto nadmienić, o istniejącej kategorii dachów półintensywnych o mieszanej charakterystyce.

Jeśli chodzi o samą florę, na dachach ekstensywnych zastosowanie mają rośliny o niewielkich wymaganiach nawozowo-wodnych, głównie trawy i gruboszowate — w naszym klimacie sprawdzą a się rozchodniki i rojniki, które tworzą zwarte kwitnące okresowo kobierce. Na dachach intensywnych w zależności od przyjętych rozwiązań zastosowanie mają różnorodne gatunki roślin, w tym nawet krzewy i niewielkie drzewa.

Realizacja dachu zielonego, w odróżnieniu od kształtowania zieleni poza obiektem budowlanym, stanowi w rozumieniu formalno-prawnym roboty budowlane. Standardowa konstrukcja zielonego dachu posiada następujące warstwy: izolacja przeciwwilgociowa, warstwa ochronna, warstwa drenująca, warstwą filtrująca oraz warstwa wegetacyjna w postaci podłoża. O szczegółach stosowanych rozwiązań można będzie przeczytać w kolejnych częściach tekstu.

CDN
(Foto: Wikimedia)


Jeśli interesuje Cię naturalne budownictwo, tynki gliniane i wapienne oraz inne usługi, doradztwo i wykonanie – koniecznie odwiedź stronę GlinoDom.pl 


Tomasz Chuszcza

Lokalny dziennikarz prowadzący własną działalność gospodarczą. Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania fotograf i grafik. Pasjonat przyrody i budownictwa naturalnego. Prezes ruchu ekologicznego "VIRIDIS".

LEAVE A REPLY

Your email address will not be published. Required fields are marked ( required )

80 + = 85

Reklama

Newsletter

Zamów nasz bezpłatny newsletter i dołącz grona pasjonatów budownictwa naturalnego.

Kontakt

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM

www.sfreedom.org