BudownictwoNaturalne.info.pl

Łazienka z naturalnych materiałów

Coraz częściej w polskich domach widzimy łazienki aranżowane w oparciu o naturalne materiały. Kamień lub drewno – z jednej strony doskonale spełniają swoją funkcję w łazience, a z drugiej nadają jej wyszukanego charakteru. Na ścianie, na podłodze, a może w formie umywalki lub wanny – gdzie i jak najlepiej wykorzystać naturalne materiały? Na to pytanie odpowiada Agnieszka Możejko z bloga ŁazienkaPlus.

Tempo, jakie w dzisiejszych czasach wymusza na nas życie – praca, rodzina i samodoskonalenie się – sprawia, że tęsknimy za chwilą relaksu w bliskim otoczeniu przyrody. Z racji tego, że rzadko udaje nam się oderwać od codziennych obowiązków, coraz częściej decydujemy się na wykorzystanie naturalnych elementów w aranżacji wnętrz, w tym także w łazienkach. Co istotne, dodając je do stylizacji łazienki powinniśmy skupić się nie tylko na ich świetnym wyglądzie, ale i na jakości wykonania.

Naturalne materiały – jakie możemy wykorzystać w łazience?

Co świadczy o sukcesie i udanej aranżacji łazienki? Brak przesady! Umiar i odpowiednie wykorzystanie naturalnych materiałów sprawi, że wnętrze będzie pełne uroku i elegancji, a nie przysłowiowego kiczu. Zanim jednak przejdziemy do tego, jak te materiały sprawdzają się w danym stylu, poznajmy je nieco bliżej.

Drewno – pasuje do wszystkiego!

Drewno, choć ma wiele wrodzonych „wad biologicznych” w postaci np. słoi lub pęknięć, jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych materiałów naturalnych. Najważniejsze to to, by pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu i pielęgnacji. Dodatkowo, drewno jest materiałem w pełni ekologicznym, a także odpornym na wiele czynników chemicznych. Ponadto wyróżniają je doskonałe właściwości elektro- i termoizolacyjne.

Decydując się na ten materiał w łazience, powinniśmy zastosować surowiec egzotyczny, ponieważ drewno rodzime jest bardziej podatne na wilgoć, co w przypadku łazienki może stanowić kłopot. Doskonałym wyborem w przypadku tak wymagającego pomieszczenia będą takie gatunki jak merbau, ipe, cumaru oraz teak. Wszystkie je charakteryzuje efektowne usłojenie oraz barwa.

Drewno tworzy zgrany duet z kamieniem lub marmurem. Każdy z nich doskonale sprawdzi się na ścianach łazienki, podłodze, a także w roli blatów lub jako umywalka czy wanna.

Kamienna elegancja

Nie ma w pełni naturalnego pomieszczenia bez użycia kamienia. Choć materiał ten kojarzy się z surowością, tak naprawdę umiejętnie wykorzystany staje się ciepły i przytulny, szczególnie zestawiony z drewnem. Największej klasy dodadzą wnętrzu kwarc, onyks, granit oraz trawertyn, jednak nie każdy z nich nadaje się do wilgotnej łazienki. Kamień, podobnie jak drewno, sprawdzi się zarówno na ścianach, jak i podłodze, a także w formie blatu lub niecodziennej umywalki czy wanny.

Marmurowy naturalizm

Coraz częściej w łazienkach spotykamy motyw marmuru. Ten materiał cechuje nie tylko ciekawa i zarazem interesująca barwa, ale i lśniące wykończenie. Jego wykorzystanie w łazience spowoduje, że będzie ona stylowa, co więcej wyglądem będzie przypominała luksusowy pokój kąpielowy. Niestety marmur jest bardzo drogi.

Szklana łazienka

Jaki jeszcze materiał naturalny może nadać łazience niepowtarzalnego wyglądu? Oczywiście szkło! Ten materiał zestawiony z drewnem tworzy ciepły i przytulny efekt. Dodatkowo szkło niczym lustro – spowoduje, że łazienka (nawet ta z naprawdę małym metrażem) stanie się optycznie znacznie większa. Warto jednak pamiętać o tym, żeby szkło stanowiło w łazience dodatek, a nie element wiodący.

W jakich stylach można wykorzystać naturalne materiały?

Na to pytanie tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi – jak mówią potrzeba matką wynalazków. Drewno, szkło, marmur czy kamień sprawdzą się zarówno w łazienkach nowoczesnych, gdzie głównie dominuje drewno oraz biel, jak i w łazienkach w stylu rustykalnym, gdzie z kolei naturalne materiały stanowią główne tło dla aranżacji.

Również w łazience w stylu loft powinno się zastosować drewno, kamień i szkło. W połączeniu z bielą, szarością i czernią tworzą tajemniczy, aczkolwiek niezwykły efekt. Naturalne materiały to także (a może przede wszystkim) gratka dla tych osób, w których życiu ważny jest trend eko. Ekologiczną łazienkę charakteryzuje maksymalne wykorzystanie surowego drewna, kamienia, a także rattanu, wikliny czy lnu. Charakterystycznego ekologicznego szyku nadają również meble stworzone z materiałów pochodzących z recyklingu.

Ponadczasowość w naturalnym obliczu

Zazwyczaj urządzając łazienkę często boimy się, że to co dzisiaj jest modne, za kilka lat już trendy nie będzie. Jednak w przypadku naturalnych materiałów czas jest pojęciem względnym. Położone na podłodze drewniane panele lub kamienne płytki nigdy nie wyjdą z mody. Co więcej, to one wciąż napędzają każdy ze stylów i nadają im ton. Niemniej jednak nie zapominajmy, że aby materiały te służyły nam przez lata, powinniśmy je odpowiednio zabezpieczać, impregnować.


Jeśli interesuje Cię naturalne budownictwo, tynki gliniane i wapienne oraz inne usługi, doradztwo i wykonanie – koniecznie odwiedź stronę GlinoDom.pl 


Stowarzyszenie FREEDOM

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM to organizacja pozarządowa działająca od 2006r. której głównym celem jest jest ochrona Ziemi, z zachowaniem i odtworzeniem naturalnego środowiska życia roślin i zwierząt jak również działalność kulturalno–artystyczna. Więcej informacji na temat FREEDOMu znajdziesz na www.sfreedom.org

LEAVE A REPLY

Your email address will not be published. Required fields are marked ( required )

− 1 = 4

Reklama

Newsletter

Zamów nasz bezpłatny newsletter i dołącz grona pasjonatów budownictwa naturalnego.

Kontakt

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM

www.sfreedom.org