BudownictwoNaturalne.info.pl

“HempHouse”- czy można wybudować dom z konopi?

W dobie dzisiejszego rozmachu i innowacji technologii budowlanej coraz to większą wagę przywiązuje się do naturalnego systemu budownictwa. Jest to całkowicie zrozumiałe odejście od syntetycznych chemikaliów używanych w przemyśle budowlanym. Właściwie przeszło połowę swojego życia spędzamy w naszych domach, dlaczego więc nie postawić na materiały naturalne, przyjazne dla środowiska i zdrowe dla człowieka?

Wraz z upływem czasu dojdzie do sytuacji, że wykorzystane konwencjonalne materiały budowlane zaczynają się utleniać. Uwalniają wtedy niebezpieczne substancje chemiczne, którymi zmuszeni będziemy oddychać. Będziemy tam mieszkać my, nasze dzieci, a może i nasi wnukowie. Jest to chyba najlepszy argument „za”, aby poważnie wziąć pod uwagę kompozyty naturalne przy projektowaniu naszego domu.

Hempcrete

Ewenementem na rynku konopnych materiałów budowlanych jest tzw. hempcrete (beton konopny). Powstaje on w zasadzie z 3 składników:

  • 35% ilości wagowej spoiwa wapiennego (głównie wapno hydratyzowane),
  • 15% ilości wagowej paździerzy konopnych (zdrewniały rdzeń słomy konopnej, który jest traktowany jako odpad powstały po procesie pozyskania włókien),
  • 50% ilości wagowej wody.

W zależności od przeznaczenia (sufit, ściany zewnętrzne, etc.) receptura jest odpowiednio modyfikowana w celu nadania pożądanej termoizolacji czy też wytrzymałości. Zachowuje on dużo lepsze właściwości termoizolacyjne i akustyczne aniżeli tradycyjny beton. Jest również średnio 8 razy lżejszy przy tej samej objętości. Pozwala to na zastosowanie go jako wypełniacza ścian, sufitów lub do izolacji samego dachu w lekkich, szkieletowych konstrukcjach budynków. Budować można z wcześniej przygotowanych bloków lub warstwowo wsypywać mieszankę do form deskowania (szalunku).Hempcrete posiada genialne właściwości paroprzepuszczalne zachowując jednocześnie wodoszczelność. Jest ognioodporny, a obecność wapnia pomaga zatrzymać gryzonie insekty i pleśń.

Izolacje konopne

Wytwarzana z włókien konopnych mata izolacyjna doskonale nadaje się do dociepleń stropów, dachów, podłóg oraz ścian. Nie zawiera szkodliwych dodatków. Jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia- można przy niej pracować bez konieczności ochrony osobistej, jak to jest w przypadku waty mineralnej czy szklanej. Zachowuje porównywalne właściwości termoizolacyjne, a posiada znacznie lepsze zdolności do akumulacji ciepła. Największym atutem jest jednak naturalna zdolność do pochłaniania i odprowadzania wilgoci. Pozwala na swobodne oddychanie. Dzięki swoim wyjątkowym zaletom odsuwa w cień konwencjonalne systemy izolacyjne. Zmniejsza ryzyko powstawania pleśni i nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, przez co wprowadza do naszego domu naturalne, zdrowe warunki.

Tworzywa sztuczne

Głównym składnikiem tworzyw sztucznych jest celuloza. Obecnie większość celulozy pochodzi z ropy naftowej, a sposób jej otrzymywania przyczynia się do uwalniania szkodliwych związków chemicznych i nie jest przyjazny dla środowiska. Tu również konopie wychodzą do człowieka z eko-alternatywą. Konopie składają się nawet w 80% z celulozy. Kilku producentów dostrzegło spore możliwości konopi w dziale tworzyw sztucznych, i tak firma Hemp Plastic wytwarza opakowania, pojemniki i butelki. Biokomponent zachowuje bardzo dobrą wytrzymałość. Kolejną zaletą jest to, że można go wykorzystać przy użyciu konwencjonalnych form do nadawania kształtu, co daje nieograniczone możliwości. Można śmiało powiedzieć, że bioplastik będzie coraz częściej wypierał syntetyczne tworzywa sztuczne wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe, od opakowań po elementy wykończeniowe, rynny, wanny, taborety, posadzki etc.

Płyty paździerzowe

Są one połączeniem rozdrobnionych, zdrewniałych części konopi oraz kleju (rzadziej żywicy, co jednak daje produkt o 100% biodegradacji). Całość jest prasowana pod dużym naciskiem i wysokiej temperaturze. Tak powstałe płyty znajdują wiele zastosowań w budownictwie. Można je zastosować jako stałe, wewnętrzne deskowanie w lekkich konstrukcjach szkieletowych czy też do elementów wykończeniowych ze względy na łatwość obróbki. Posiada dobre właściwości izolacyjne. Znajduje również duże zastosowanie w przemyśle meblarskim.

Pakuły

Włókna konopne zwane pakułami od lat były używane w hydraulice i gazownictwie. Doskonale sprawdzały się jako uszczelniacz gwintowanych połączeń rurowych. Dziś już coraz rzadziej stosowana ze względu na innowacyjne technologie.

Podsumowanie

Nietrudno jest zauważyć korzyści jakie oferują nam materiały na bazie konopi. Zaletą tej rośliny jest zdolność do absorpcji CO2 w okresie jej wzrostu. Szacuje się, że 1 hektar konopi jest w stanie pochłonąć nawet 2,5 tony dwutlenku węgla z atmosfery co już wywiera korzystny wpływ na środowisko już w czasie samej wegetacji. Konopny beton również w czasie samego wysychania pochłania CO2 z powietrza, co sprawia, że ten materiał jest niezwykle przyjazny dla środowiska. Coraz ostrzejsze przepisy budowlane wymuszają wręcz na inżynierach używania  materiałów budowlanych mniej energochłonnych jeszcze w procesie produkcji takiego materiału. Konopne materiały budowlane idealnie spełniają te kryteria. Wiele wskazuje na to, że wykorzystanie kompozytów konopnych stanie się na pewno technologią jutra w przemyśle budowlanym. Przemawia za tym odnawialność surowca, jego cena oraz szeroki wachlarz zastosowań.

Korzyści jakie sami otrzymujemy to cichy, ciepły i bezpieczny dom, przyjazny dla zdrowia człowieka, wolny od chemikaliów i alergenów. Odpowiadając na pytanie ”czy można wybudować dom z konopi?”, to całkiem śmiało można powiedzieć, że TAK! Dzisiejsze technologie pozwalają nam na wykorzystanie materiałów z konopi do budowy ścian i podłóg. Wykorzystuje się do produkcji dachówek, termoizolacji, płyt meblarskich. Można wytwarzać tworzywa sztuczne co daje nieograniczone możliwości zastosowań. Są przede wszystkim naturalne, biodegradowalne, nietoksyczne, przyjazne dla nas samych i dla środowiska.


Jeśli interesuje Cię naturalne budownictwo, tynki gliniane i wapienne oraz inne usługi, doradztwo i wykonanie – koniecznie odwiedź stronę GlinoDom.pl 


LEAVE A REPLY

Your email address will not be published. Required fields are marked ( required )

1 + = 11

Reklama

Newsletter

Zamów nasz bezpłatny newsletter i dołącz grona pasjonatów budownictwa naturalnego.

Kontakt

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM

www.sfreedom.org