BudownictwoNaturalne.info.pl

Hempcrete – beton konopny – wywiad z Patrikiem Majringerem [WIDEO]

Na ósmych Targach Konopnych Cannafest, które odbyły się 10-12 listopada 2017 roku w czeskiej Pradze, uczestnicy mieli okazję nie tylko dowiedzieć się, kupić i przetestować rozmaite produkty spożywcze oraz medyczne na bazie konopi, ale także zapoznać się z ogromnymi możliwościami, jakie roślina ta stwarza w budownictwie. O wyjątkowych właściwościach konopi, jako materiału budowlanego, opowiadał między innymi Patrik Majringer, przedstawiciel czeskiej firmy, zajmującej się budownictwem naturalnym.

Co to jest beton konopny?

Budownictwo naturalne to dział, który stale się rozwija i wciąż poszukuje nowych rozwiązań.  Konopie są naturalnym, zdrowym i bezpiecznym materiałem budowlanym, z którego tworzyć można całe domy i inne budynki, ponieważ roślina ta nadaje się do wykonania ścian, podłóg, dachów, tworzenia izolacji, a także tynków. Na tak zwany hempcrete, czyli beton konopny, składają się: paździerz konopny bez włókien, wapno hydrauliczne oraz woda. Włókna konopne natomiast wykorzystywane są między innymi do produkcji izolacji. Aby móc budować z betonu konopnego niezbędna jest również drewniana konstrukcja oraz forma, w którą wkłada się materiał, a następnie dokładnie ugniata rękami. Beton konopny potrzebuje jednego dnia w takiej formie, by zastygł na tyle, aby można było formę zdjąć i budować dalszą część ściany.  Technologia jest prosta, bezpieczna i przyjazna zarówno dla ludzi, jak i całego środowiska naturalnego.

Czym charakteryzuje się beton konopny – hempcrete?

Beton konopny jest materiałem bardzo trwałym, a przede wszystkim niezwykle mocnym. Swoje wyjątkowe właściwości zawdzięcza on między innymi użyciu wapna hydraulicznego. Ponieważ jest to wapno hydratyzowane, które zostało już wcześniej zgaszone wodą, w betonie konopnym nie reaguje ono już na wodę. Zamiast tego, wapno podczas procesu wysychania, przechwytuje z powietrza dwutlenek węgla (CO2) i następuje karbonatyzacja, w wyniku której tworzy się kamień wapienny, zapewniający coraz większą twardość ścianie, zbudowanej z betonu konopnego.

Jak wygląda rynek budownictwa z konopi?

Technologia hempcrete jest stosunkowo nowym wynalazkiem. W Europie technika budowania z betonu konopnego sięga roku 1986. W Czechach, gdzie odbył się Cannafest, materiał ten znany jest od około dziesięciu lat. Obecnie kraj ten może poszczycić się siedmioma budynkami, wybudowanymi w ten sposób, jednak jak podkreśla Patrik Majringer, w ciągu ostatnich 2-3 lat zauważa się wyraźny wzrost zainteresowania tą technologią. Coraz większe grono ludzi myśli o konopiach nie tylko jako o materiale budowlanym na bryłę ścian, ale także zastosowaniu w swoich domach konopnych tynków oraz izolacji wykonanej z włókien konopi.

Wydarzenia takie, jak praski Cannafest i ogromne zainteresowanie, jakim się cieszą, pozwalają wierzyć, że w niedługim czasie, społeczeństwa na większą skalę zwrócą się nie tylko w stronę naturalnego leczenia czy odżywiania, ale także, że coraz więcej osób będzie chciało żyć w zdrowych i bezpiecznych domach.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo jaki nagraliśmy z Patrikiem Majringerem podczas XVIII Międzynarodowych Targów Konopnych Cannafest w Pradze.


Jeśli interesuje Cię naturalne budownictwo, tynki gliniane i wapienne oraz inne usługi, doradztwo i wykonanie – koniecznie odwiedź stronę GlinoDom.pl 


Stowarzyszenie FREEDOM

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM to organizacja pozarządowa działająca od 2006r. której głównym celem jest jest ochrona Ziemi, z zachowaniem i odtworzeniem naturalnego środowiska życia roślin i zwierząt jak również działalność kulturalno–artystyczna. Więcej informacji na temat FREEDOMu znajdziesz na www.sfreedom.org

LEAVE A REPLY

Your email address will not be published. Required fields are marked ( required )

2 + 1 =

Reklama

Newsletter

Zamów nasz bezpłatny newsletter i dołącz grona pasjonatów budownictwa naturalnego.

Kontakt

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM

www.sfreedom.org