BudownictwoNaturalne.info.pl

Eko łazienka – jak dbać o środowisko?

Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie”, „Bądź zmianą, którą chcesz dostrzec w świecie” – te oraz inne, podobne motywacyjne teksty na pewno słyszałeś nieraz. Chociaż to banały, powtarzane dziś coraz częściej za sprawą popularności trenerów personalnych, nie sposób odmówić im ponadczasowej mądrości. Mądrości, która jest niesłychanie aktualna w kontekście światowych problemów związanych z ekologią i dostępem do wody pitnej.

Lubimy sobie powtarzać, że gdyby wszyscy ludzie zaczęli np. segregować śmieci, świat nie tylko stałby się lepszy, ale też tylko wtedy zmiana byłaby odczuwalna i warta zachodu. Ignorujemy wówczas prosty fakt, że tzw. „wszyscy” składają się z takich ludzi jak Ty czy ja. Nawet jeśli zmiana Twoich codziennych nawyków nie poprawi natychmiast globalnej sytuacji ekologicznej, wzięcie odpowiedzialności za swoje działania to mały krok w stronę wielkiego, wspólnego dzieła. A w mikro skali proekologiczne decyzje po prostu polepszą jakość codziennego życia – szybciej niż się tego spodziewasz!

Łazienka to ta przestrzeń w domu, w której dochodzi do największych szkód na rzecz środowiska. Jak im przeciwdziałać? Podążając za naszymi wskazówkami!

Sposób pierwszy: eko kosmetyki i środki czystości

Kupowanie produktów przyjaznych środowisku powinno znaleźć się na szczycie Twojej listy zakupowej. Pro eko będą kosmetyki złożone z naturalnych, organicznych składników, które zostały wyprodukowane przez organizacje szanujące środowisko, nie były testowane na zwierzętach, a ich proces produkcyjny nie powoduje skażenia wód chemikaliami czy powietrza toksycznymi pyłami. Pamiętaj, że wybór „zielonego” kremu, szamponu czy balsamu odbije się też korzystnie na Twoim zdrowiu i urodzie. W końcu dużo przyjemniej jest nakładać na skórę substancje z wyciągiem z roślin niż z substancjami chemicznymi – często o szkodliwym działaniu, jak np. parabeny.

Również sprzątanie łazienki powinno się odbywać przy użyciu środków czystości pochodzenia naturalnego. Co więcej, takie środki możesz przyrządzić sam, a wszystkie potrzebne składniki znajdziesz w swojej kuchni! Ocet – doskonale zwalcza pleśń i nieestetyczne zacieki z kamienia, dlatego jest szczególnie polecany do czyszczenia kabin prysznicowych. Sok z cytryny – dezynfekuje i odświeża. A z sody oczyszczonej i wody (3:1) można sporządzić pastę, która świetnie sobie poradzi z większymi zabrudzeniami. Nie masz czasu na domową alchemię? Zawsze możesz sięgnąć po gotowe rozwiązania, czyli środki o naturalnym składzie, który jest gwarancją czystej i ekologicznej łazienki.

Sposób drugi: wybierz eko technologie

W łazience użytkujemy najwięcej wody. Co robić, aby nie zużywać jej ponad potrzebę? Tu z pomocą przyjdą nam ekologicznie zorientowane technologie, które też nas nieco zwolnią z obowiązku stałego kontrolowania eksploatacji tej substancji.

Przede wszystkim zainwestuj w oszczędny, dwustopniowy system spłukiwania. Współczesny standard to miski WC przeznaczone do montażu ze stelażem podtynkowym. W zestawach tego typu spłuczka jest dwufazowa: możemy kontrolować ilość zużywanej wody do spłukiwania, co nie jest możliwe w tradycyjnych toaletach kompaktowych. Jeśli chcesz jeszcze ekonomiczniej dysponować wodą w ubikacji, zainteresuj się systemem zagospodarowywania wody deszczowej. Zbierając deszczówkę i wykorzystując ją później do podlewania ogrodu, prania czy właśnie spłukiwania nie marnujesz wody kanalizacyjnej, a tym samym nie nadwyrężasz domowego budżetu.

Z kolei w ekonomicznym zużywaniu wody podczas codziennej higieny mogą nam pomóc perlatory i inteligentne baterie. Perlator to rodzaj sitka, który zmieniając ciśnienie w przepływającej wodzie napowietrza ją. Dzięki temu w tym samym czasie przepływa mniej wody, choć siła strumienia pozostaje taka sama. Rozwiązanie to jest szczególnie pożądane w zestawach prysznicowych czy w bateriach umywalkowych. Jeśli chodzi o te ostatnie, to do domowego użytku producenci proponują także baterie z czujnikiem ruchu. Jest to rozwiązanie często stosowane w toaletach publicznych.

Sposób trzeci: praktykuj eko zachowania

Chociaż osiągnięcia współczesnej nauki skutecznie wspierają proekologiczne działania, ich dobroczynne skutki można bardzo łatwo osłabić bezrefleksyjną rutyną dnia. Jakie zachowania w łazience powinny stać się Twoim nawykiem? Podpowiadamy kilka z nich.

  • Nie traktuj muszli WC jak kosza na śmieci! Jeśli chusteczka higieniczna już tam trafiła, spłucz ją dopiero razem z fekaliami.
  • Celebruj krótki prysznic! Przeciętny przepływ wody w słuchawce prysznicowej to ok. 6-10 litrów na minutę. Skróć czas natrysku o minutę, a w ciągu miesiąca zaoszczędzisz co najmniej 180 litrów wody.
  • Gdy myjesz zęby, golisz się – zakręcaj kran!
  • Używaj energooszczędnych żarówek.

 

Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko, redaktorka bloga łazienkowego i pasjonatka dobrych rozwiązań projektowych.

Stowarzyszenie FREEDOM

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM to organizacja pozarządowa działająca od 2006r. której głównym celem jest jest ochrona Ziemi, z zachowaniem i odtworzeniem naturalnego środowiska życia roślin i zwierząt jak również działalność kulturalno–artystyczna. Więcej informacji na temat FREEDOMu znajdziesz na www.sfreedom.org

LEAVE A REPLY

Your email address will not be published. Required fields are marked ( required )

7 + = 12

Reklama

Newsletter

Zamów nasz bezpłatny newsletter i dołącz grona pasjonatów budownictwa naturalnego.

Kontakt

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM

www.sfreedom.org