BudownictwoNaturalne.info.pl

Cordwood – budowanie z polan opałowych

Choć miłośników naturalnego budownictwa z każdym rokiem przybywa, nie wszystkie technologie cieszą się równie dużym zainteresowaniem. W ostatnich latach szczególnie popularne jest budowanie w technologii straw bale, a więc z użyciem dobrze sprasowanych kostek słomy. O wiele bardziej na uboczu pozostaje natomiast technologia cordwood – bardzo popularna w Ameryce i, o dziwo, dawniej stosowana także w Polsce!

Czym jest cordwood?

Cordwood to technika, która wyróżnia się wśród innych przede wszystkim zastosowaniem dobrze wysuszonych polan opałowych. Kawałki pni oraz grubszych gałęzi o długości około 30-60 cm układa się poprzecznie do lica ściany, obok siebie, jednak tak, by nie stykały się z sobą, tylko złączone były warstwą zaprawy, na przykład gliną z sieczką słomianą. Charakterystyczne dla cordwoodu jest także zostawienie pustej przestrzeni wewnętrznej, którą wypełnić można wybraną izolacją.

Gdzie sięgają korzenie cordwoodu?

Budynki typu cordwood mają za sobą długą historię. I nic dziwnego. To technika względnie prosta i można powiedzieć: oczywista, szczególnie w rejonach silnie zalesionych, gdzie drewna było pod dostatkiem. W literaturze znaleźć możemy informacje o śladach cordwoodu w Grecji, Europie Środkowej i Skandynawii, Ameryce i Kanadzie, a nawet w Azji i na Syberii. Dużą popularnością cieszyły się domy z polan opałowych w Ameryce w latach 30. XX wieku. Był to wynik między innymi tzw. Wielkiego Kryzysu, który wymusił poszukiwanie rozwiązań tanich i odpowiednio prostych. Domy w technologii cordwood zostały także odkryte w dość dużej liczbie w północnej Polsce. Możliwe, że możemy poszczycić się o wiele większą ich ilością, jednak ze względu na to, że budynki często były dodatkowo tynkowane z zewnątrz, na pierwszy rzut oka ciężko jest dostrzec w nich ślady cordwoodu.

Oryginalny ekologiczny design

Cordwood jest techniką wyjątkowo charakterystyczną. Ściana budynku wykonanego w tej technologii tworzy ciekawą mozaikę, zwykle okrągłych brzegów polan otoczonych na przykład glinianą fugą. Miłośnicy bardziej twórczych koncepcji chętnie podejmują się układania z polan konkretnych wzorów lub zastosowania kawałków drewna o różnym kształcie przekroju bądź odmiennych wymiarach. Daje to spore pole do popisu, a wiele przykładów tego typu działań znaleźć można w sieci.

Cordwood – drewno o dużych możliwościach

Drewniane polana dają dość duże możliwości konstrukcyjne. Domy w tej technologii mogą mieć zarówno tradycyjne, prostokątne kształty, jak również okrągłe oraz owalne. Inwestor może także dopasować do swoich potrzeb rodzaj zaprawy oraz wypełnienie izolacyjne. W tym celu stosować można słomę, perlit, trociny z wapnem, keramzyt lub inne popularne materiały.

Kilka słów o kwestiach technicznych

Jak w przypadku wielu technologii, także cordwood posiada swoje niuanse, z którymi warto się zapoznać zanim zdecydujemy się na postawienie takiego budynku. Oczywiście jednym z najważniejszych aspektów jest drewno. Przede wszystkim warto pamiętać, że powinno być ono dobrze wysuszone w sposób naturalny, to znaczy sezonowane. W tym celu najlepiej jest suszyć już gotowe, pocięte na odpowiednią długość polana z drewna dostatecznie miękkiego, na przykład sosny. Jeśli chodzi o zaprawę, najczęściej stosowana jest glina z piaskiem w odpowiedniej proporcji, a często także z dodatkiem sieczki słomianej. Zazwyczaj polana sklejone są pasami zaprawy o szerokości około 6 cm po wewnętrznej i zewnętrznej stronie ściany z zachowaniem około 1,5 cm odstępu od krawędzi polan. Zabieg ten stwarza potrzebę wypełnienia szczelin glinianą fugą.

Dom w technologii cordwood jest ekologiczny, zdrowy i z całą pewnością wyjątkowo oryginalny. Jak dowodzą tego przykłady na świecie i w Polsce, to także technologia trwała i co najważniejsze, na naszych polskich terenach już sprawdzona. Niestety jednym z minusów, który prawdopodobnie jest przyczyną tak małej popularności cordwoodu jest kwestia finansowa. W dzisiejszych czasach dostęp do odpowiedniej jakości drewna nie jest już tak łatwy, jak miało to miejsce kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu. Mimo wszystko warto się z tą techniką zapoznać i rozważyć wykorzystanie jej w swoim gospodarstwie.


Jeśli interesuje Cię naturalne budownictwo, tynki gliniane i wapienne oraz inne usługi, doradztwo i wykonanie – koniecznie odwiedź stronę GlinoDom.pl 


LEAVE A REPLY

Your email address will not be published. Required fields are marked ( required )

48 − = 47

Reklama

Newsletter

Zamów nasz bezpłatny newsletter i dołącz grona pasjonatów budownictwa naturalnego.

Kontakt

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM

www.sfreedom.org