BudownictwoNaturalne.info.pl

Earthship – baza kosmiczna na ziemi

Earthship to miejsce, w którym mieszka człowiek i jest tam właściwie samowystarczalny. Energię elektryczną zdobywa się ze słońca i wiatru, a źródłem wody jest często woda opadowa. Earthship budowany jest z udziałem naturalnych materiałów i surowców wtórnych, opon, opakowań, szklanych bądź plastikowych butelek.  Pionierem w tego rodzaju technice stawiania domów jest wybitny architekt Michael Reynolds.

Przez pojęcie Earthship rozumiemy ekologiczny, stacjonarny obiekt dający człowiekowi schronienie. Cały projekt jest wnikliwie przemyślany i poprzez odpowiednie rozwiązania techniczne jest w stanie samoczynnie zaspokoić podstawowe potrzeby ludzkiej egzystencji:

  • posiada ekologiczną stację uzdatniania i retencji wody,
  • posiada samodzielny system energetyczny – energia elektryczna pochodzi z siły wiatru, wody, energii słonecznej,
  • ogrzewanie i chłodzenie obiektu wynika z energii słońca i gruntu,
  • biologiczna droga oczyszczania ścieków (gdzie woda, która nie zawiera ekskrementów posiada osobną instalację ujścia i jest wtórnie wykorzystywana)
  • niektóre projekty posiadają wewnętrzne ogrody

Główną ideą “ziemskich obiektów” na być samowystarczalność i niezależność od oferowanych przemysłowych usług gospodarskich takich jak prąd, woda, gaz, kanalizacja etc. Są skonstruowane w taki sposób, aby wykorzystywać dostępne zasoby naturalne, w szczególności energię ze słońca i wody opadowej i kondensacyjnej. Same projekty nie są skomplikowane. Wykorzystuje się do ich budowy dostępne materiały znajdujące się w pobliżu realizacji projektu – dlatego obserwuje się niezwykłą różnorodność earthship’ów pod względem położenia geograficznego.

Konstrukcja obiektu

Idea zakłada, że projekt takiego domu ma wykorzystać zrównoważoną architekturę; naturalne, lokalnie dostępne materiały i materiały z recyklingu tam gdzie tylko to możliwe. Domy będą opierały się na naturalnych źródłach energii i będą niezależne od sieci. Ich budowa będzie możliwa przez osoby bez specjalistycznych umiejętności budowlanych. W celu zmaksymalizowania naturalnego światła i pozyskiwania energii słonecznej w miesiącach zimowych, z oknami na ścianach zwróconych w stronę słońca, które dopuszczają światło i ciepło. Książka “Earthship I want one” Michaela Reynoldsa opisuje jak znaleźć najlepszy kąt w zależności od położenia geograficznego budynku. Grube i gęste ściany zapewniają masę termiczną (utrzymują ciepło), która naturalnie reguluje temperaturę wewnątrz zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach zewnętrznych. Zewnętrzne ściany najczęściej są wykonane z opon wypełnionych dostępnym dla inwestora lub występującym w okolicy materiałem (beton, asfalt, ziemia lub kamień). Ściany opon są rozłożone w tradycyjny sposób jak ceglany mur (wzór wozówkowy). Ponieważ opona jest wypełniona materiałem, nie pali się. W chłodniejszym klimacie dodatkowa izolacja jest dodawana na zewnątrz ścian opony.

Woda

“Ziemne stacje” są zaprojektowane tak, aby wychwytywać całą potrzebną wodę z lokalnego środowiska. Woda używana w obiekcie jest zbierana z deszczu, śniegu i kondensacji. Gdy woda gromadzi się na dachu, jest kierowana do cysterny. Cysterny podłączone są grawitacyjnie do modułu organizacji wody (WOM), który odfiltrowuje bakterie i zanieczyszczenia, dzięki czemu nadaje się do picia. WOM składa się z filtrów i ew. pompy zasilanej akumulowanym prądem stałym oraz konwencjonalnego zbiornika w celu wytworzenia wspólnego ciśnienia wody w całym obiekcie.

Woda zebrana w ten sposób jest wykorzystywana do każdej czynności domowej, z wyjątkiem spłukiwania toalet. Toalety są spłukiwane nieoczyszczoną lub tzw. szarą wodą, która była używana co najmniej raz. Tam, gdzie jest to możliwe zalecane są suche toalety słoneczne. Wewnętrzny ogród botaniczny również pełni funkcję uzdatniania szarej wody. Filtrowana jest woda z umywalek i pryszniców. Nie używa się chemii gospodarczej. Odzyskana woda służy do spłukiwania konwencjonalnych toalet lub po uzdatnieniu do picia.

Energia

Źródłem energii są najczęściej panele fotowoltaiczne i turbiny napędzane siłą wiatru, niekiedy wody. Uzyskany w ten sposób prąd stały magazynowany jest w specjalnych akumulatorach. Moduł organizujący zasilanie (POM) pobiera energię zmagazynowaną w bateriach i odwraca ją w celu użycia prądu przemiennego. Moduł zawiera niezbędne wyposażenie, takie jak wyłączniki i konwertery. Energię pobieraną przez moduł organizujący można wykorzystać do zasilania dowolnego urządzenia gospodarstwa domowego, w tym pralek, komputerów, urządzeń kuchennych, maszyn drukarskich, odkurzaczy etc. W zamierzonej idei domu pasywnego, żadna z energii elektrycznej nie powinna być wykorzystywana do ogrzewania lub chłodzenia.

Wydajność termiczna

Utrzymanie temperatury polega na równowadze między przyrostem ciepła słonecznego za dnia, a zdolnością do transportu i magazynowania ciepła do wnętrza budynku nocą. Dzięki temu stosunkowo komfortowy klimat utrzymuje się we wnętrzu przez całą dobę. Niektóre projekty zatopione są w ziemi, aby skorzystać ze zdolności gruntu do niewielkich wahań temperatury.

Obecne projekty Earthship posiadają podwójną szklarnię”. Zewnętrzna ściana jest ustawiona pod odpowiednim kątem do słońca od strony południowej, a wewnętrzna szklana ściana pozwala na przenikanie promieni słonecznych do wnętrza obiektu. Ta szklarnia jest wykorzystywana przede wszystkim do uprawy żywności, ale tworzy także barierę termiczną dla wnętrza domu.


Jeśli interesuje Cię naturalne budownictwo, tynki gliniane i wapienne oraz inne usługi, doradztwo i wykonanie – koniecznie odwiedź stronę GlinoDom.pl 


LEAVE A REPLY

Your email address will not be published. Required fields are marked ( required )

20 − 11 =

Reklama

Newsletter

Zamów nasz bezpłatny newsletter i dołącz grona pasjonatów budownictwa naturalnego.

Kontakt

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM

www.sfreedom.org